Powstanie w getcie warszawskim: niezbędne fakty historyczne

Powstanie w getcie warszawskim: niezbędne fakty historyczne
Autor Ignacy Górski
Ignacy Górski22 maja 2024 | 6 min

Powstanie w getcie warszawskim było jednym z najbardziej dramatycznych i heroicznych epizodów II wojny światowej. To zryw polskich Żydów przeciwko niemieckim nazistom, którzy zamknęli ich w niewiarygodnie trudnych warunkach w getcie warszawskim. Chociaż powstanie ostatecznie zostało krwawo stłumione, stało się potężnym symbolem oporu i niezłomnej walki o godność ludzką.

Kluczowe wnioski:
 • Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku jako odpowiedź na brutalne działania Niemców zmierzające do likwidacji getta.
 • Walczący Żydzi stawiając heroiczny opór przez prawie miesiąc, przeciwstawili się ogromnej przewadze niemieckich sił.
 • Dowódcami powstania byli Mordechaj Anielewicz i Icchak Cukierman, a symbolem stała się Pawiak - więzienie używane przez Niemców.
 • Pomimo klęski militarnej, powstanie stało się symbolem żydowskiego oporu i świadectwem walki o ludzką godność.
 • Wydarzenia te na zawsze wpisały się w historię Warszawy i Polski jako jeden z najtragiczniejszych, ale i najdumniejszych epizodów II wojny światowej.

Przyczyny powstania w getcie warszawskim: kontekst historyczny

Kiedy niemieckie wojska nazistowskie okupowały Polskę w 1939 roku, natychmiast rozpoczęły brutalne prześladowania ludności żydowskiej. W listopadzie 1940 roku, w Warszawie utworzono szczelnie zamknięte getto, do którego deportowano ponad 400 000 Żydów. Życie w getcie warszawskim było koszmarem - ludzie żyli w nieprawdopodobnych warunkach, cierpiąc głód, choroby i prześladowania.

W lipcu 1942 roku nazistowskie władze rozpoczęły przymusową deportację Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince. Akcja ta, znana jako Wielka Akcja Deportacyjna, była punktem zwrotnym. Pomimo wywożenia tysięcy ludzi dziennie, część mieszkańców getta postanowiła stawić zbrojny opór.

W październiku 1942 roku powołano Żydowską Organizację Bojową (ŻOB) pod przywództwem Mordechaja Anielewicza. Członkowie ŻOB zaczęli przygotowywać się do powstania w getcie warszawskim, gromadząc broń i szykując kryjówki dla cywilów. Gdy SS wznowiło deportacje w styczniu 1943 roku, podziemne grupy oporu zdecydowały podjąć walkę.

19 kwietnia 1943 roku, gdy Niemcy wkroczyli na ulicę Nalewki by kontynuować deportacje, spotkał ich zbrojny opór. Tak rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim – heroiczna, ale z góry skazana na niepowodzenie walka o godność i wolność.

Kalendarium kluczowych wydarzeń powstania w getcie warszawskim

Pierwsze starcia pomiędzy oddziałami Żydowskiej Organizacji Bojowej a niemieckimi siłami okupacyjnymi rozgorzały 19 kwietnia 1943 roku na ulicy Nalewki. Sygnałem do rozpoczęcia walki była seria wystrzałów na patrol niemieckiej żandarmerii, której towarzyszyło hasło: "Czas zacząć!".

W kolejnych dniach powstańcy ŻOB skutecznie odpierali ataki niemieckie, często posuwając się do desperackich aktów oporu. 23 kwietnia zaatakowali niemieccy żołnierze użyli po raz pierwszy granatów ręcznych i broni ciężkiej, a 24 kwietnia do getta wkroczyły pierwsze oddziały SS wspierane czołgami i artylerią.

Pomimo nierównych sił, powstańcy żydowscy dzielnie trwali na pozycjach obronnych, zadając wrogowi spore straty. Punktem kulminacyjnym walk była krwawa bitwa o Przemysłową, która rozgorzała 8 maja. Po 4 dniach ciężkich walk ulica Przemysłowa dostała się w ręce niemieckie.

16 maja rozpoczęła się ostatnia faza powstania w getcie warszawskim - tzw. Czysta Akcja, czyli totalne wysiedlenie i deportacja pozostałych przy życiu Żydów. Po niemal miesiącu desperackich walk, 16 maja ŻOB podjęła decyzję o zaprzestaniu dalszego oporu, lecz pojedynczy powstańcy kontynuowali walkę aż do zupełnego wyzwolenia obszaru getta przez Niemców.

 • 19 kwietnia 1943 - pierwsze starcia na ul. Nalewki, początek powstania w getcie warszawskim.
 • 23 kwietnia - Niemcy po raz pierwszy użyli granatów ręcznych i broni ciężkiej.
 • 8-12 maja - krwawa bitwa o ulicę Przemysłową.
 • 16 maja - rozpoczęcie operacji "Czysta Akcja", totalne wysiedlenie i deportacja pozostałych Żydów.
 • 16 maja - dowództwo ŻOB podjęło decyzję o zaprzestaniu zbrojnego oporu.

Losy przywódców i uczestników powstania w getcie warszawskim

Na czele powstania w getcie warszawskim stanęli przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej - Mordechaj Anielewicz i Icchak Cukierman. Obaj wykazali się niezwykłym bohaterstwem i determinacją w obliczu tragicznych wydarzeń.

Mordechaj Anielewicz był młodym, 23-letnim działaczem syjonistycznym, który został przywódcą ŻOB i głównym organizatorem oporu. Zginął w bunkrze przy ul. Miłej 18, prawdopodobnie popełniając samobójstwo, by nie wpaść w ręce Niemców.

Icchak Cukierman natomiast był starszym, bardziej doświadczonym dowódcą. Przeżył wojnę i po ucieczce z getta osiadł w Palestynie, gdzie napisał szokujące świadectwo pt. "Bunkry getta warszawskiego". Los wielu innych uczestników powstania w getcie warszawskim pozostaje nieznany.

Wiadomo, że bardzo nieliczni powstańcy, jak Symcha Ratajzer "Kazik", zdołali przedostać się kanałami na aryjską stronę Warszawy. Była to jednak jedna z najbardziej heroicznych, ale i tragicznych partyzanckich akcji II wojny światowej. Szacuje się, że podczas powstania w getcie warszawskim śmierć poniosło nawet 13 000 Żydów.

Reakcje i konsekwencje po powstaniu w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim długo nie spotykało się z żadnym odzewem ze świata zewnętrznego. Sytuacja ludności żydowskiej była znana zaledwie nielicznym, a reakcja społeczności międzynarodowej okazała się znikoma. Przywódcy alianccy nie podjęli żadnych konkretnych działań, aby powstrzymać masowe ludobójstwo.

Dopiero po latach powstanie w getcie warszawskim zaczęło być postrzegane jako symbol heroizmu i oporu w obliczu nazistowskich prześladowań. Odegrało ważną rolę w kształtowaniu tożsamości narodu żydowskiego i stało się inspiracją w walce o niepodległość Izraela.

Podsumowanie

Zdjęcie Powstanie w getcie warszawskim: niezbędne fakty historyczne

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku jako odpowiedź na okrutną deportację Żydów przez Niemców do obozu zagłady w Treblince. Przyczyny wybuchu powstania w getcie warszawskim sięgają jednak czasów utworzenia getta w 1940 roku i tragicznych warunków życia panujących w tym zamkniętym obszarze.

Kiedy wybuchło powstanie w getcie warszawskim, stanowiło ono akt desperackiego oporu wobec ludobójczych działań nazistów. Walczący żydowscy powstańcy stawili heroiczny opór, który trwał niemal miesiąc. Chociaż powstanie w getcie warszawskim zostało ostatecznie krwawo stłumione, wyznaczyło ono nowy etap w żydowskiej walce o godność ludzką i niepodległość.

5 Podobnych Artykułów

 1. Przegląd przestępstw i kar według Kodeksu Karnego
 2. Wątpliwości wokół kadencji Prokuratora Generalnego – wyjaśniamy
 3. Oficjalne opłaty adwokackie w Polsce – stawki i regulacje
 4. Czym jest małżeństwo w świetle prawa? Definicja i przepisy
 5. Jak przygotować się do egzaminu na doradcę restrukturyzacyjnego?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ignacy Górski
Ignacy Górski

Jestem prawnikiem, który zdecydował się dzielić wiedzą prawną i społeczną przez założony przeze mnie portal. Moje artykuły to efekt pasji do prawa i chęci przekazywania skomplikowanych zagadnień w przystępny sposób. Specjalizuję się w prawie cywilnym i adwokaturze, a moje analizy prawne oraz komentarze do aktualnych wydarzeń pomagają czytelnikom zrozumieć, jak prawo wpływa na ich codzienne życie. Zapraszam do lektury i interakcji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email